Kampusi i ri Universitar, Mazniku: Do akomodohen 9 mijë studentë

21:27 | 19/01/2019

Nënkryetari i bashkisë së Tiranës Arbi Mazniku ka qenë i ftuar në studion e “Mbrëmja ABC”. Ai ka folur për projektin e Kampusit të ri Universitar, i cili do ndërtohet në “Qytet Studenti”.

“Nëntë godina do të shemben dhe do ndërtohen nga e para. Ndërsa pjesa tjetër e godinave do t’i nënshtrohen një procesi rikonstruktimi. Një ndër këto modele me kushte të reja dhe moderne ka përfundur. E kam fjalën për godinën e konviktit të Inxhinierisë.

Qeveria ka rënë dakord për të mbylluar marrëveshjen me qeverinë gjermane. Godinat do të jenë të niveleve të ndryshme. Logjika ështe që në “Qytetin Studenti” të akomodohen mbi 9 mijë studentë.

Studentëve kryetari u bëri thirrje  sa më shpejt të fillojnë mësimin, sepse bashkia do këtë mundësi që të ndërhyjë dhe të fillojë nga puna. Në fakt deri tani janë të angazhuari në “Qytetet Studenti” 16 mln euro. Janë investime që nuk janë të vogla, janë investime të rëndësishme. Do ketë biblioteke, mesna si dhe hapësira sportive”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono