Ka ngecur në kufirin greko-turk, pamjet e këtij burri bëjnë xhiron e botës

14:50 | 11/11/201914:500

Pamjet e një burri, ish-luftëtar i ISIS sipas Turqisë i ngecur në kufirin mes këtij shteti dhe Greqisë po bëjnë xhiron e botës.

Sipas mediave turke, burri është një person me origjinë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që iu bashkua ISIS disa vite më parë për t’u arrestuar sëfundmi nga ushtria turke gjatë operacionit në Siri.

Turqia e nxorri atë nga vendi në kuadër të deportimit të ish-luftëtarëve të ISIS në vendet e tyre të origjinës, por Greqia nuk ia hapi kufirin raporton Albeu.com.

Kështu, prej disa orësh burri ka mbetur në zonën neutrale mes Turqisë dhe Greqisë duke mos u pranuar nga asnjëri prej vendeve tashmë.

Turqia kërcënon prej muajsh Europën se do t’ia dërgojë ish-luftëtarët e ISIS në vendet e origjinës nëse ata nuk e mbështesin në politikat e saj në Lindjen e Mesme dhe specifikisht ndaj Sirisë.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono