Juncker: Europa nuk do të rrëzohet në fund të mandatit tim

11:23 | 31/12/201811:230

Pas përfundimit të mandatit të tij si president i Komisionit Europian në nëntor të 2019-ës, Zhan Klod Junker premtoi se do i përkushtohet jetës private. Në një intervistë për mediat gjermane ai foli për shumë tema të rëndësishme madje dhe për pasardhësin e tij.

Bashkimi europian nuk do të rrëzohet në përfundim të mandatit tim. Është i bindur për këtë Zhan KLod Junker Presidenti i Komisionit Europian i cili që nga 1 nëntori 2019 nuk do të mbajë këtë post. Ai theksoi se nuk duhet të ketë dëshpërim dhe pse shqetësimi është më se me vend. Ndërsa për zgjedhjet europiane ai u shpreh se partitë tradicionale nuk duhet të bëhen hije e populistëve.

Në një intervistë për gjermanen “Velt am Sontag” Junker bëri apel që të munden populistët pasi ata nuk kanë asnjë zgjidhje reale për problemet kombëtare.

Numri një i ekzekutivit europian ndër të tjera tha se ishte i shqetësuar për përpjekjet e paligjishme për të ndikuar në zgjedhjet europianee. Ai u bëri apel të gjitha vendeve të Bashkimit Europian që të jenë të bashkuar në një front dhe të përballen me hakerat e Rusisë dhe Kinës.

Duke e cilësuar si të parakohshëm një bilanc të presidencës së tij, Junker nuk përmendi asnjë emër për atë që mund të jetë pasardhësi i tij dhe as nuk pranoi se mbështeste kandidatin e partisë popullore europiane, gjermanin Manfred Ueber. Junker u shpreh se në përfundim të manatit do i përkushtohej jetës private.

Ai theksoi se do të ishte shumë e pavend nëse çështja e emigrantëve do të kthehej në një temë kryesore për fushatën elektorale në zgjedhjet europiane. Kjo sepse sipas tij, ky problem është i rëndësishëm, por shumë larg të qënit problem më i madh i Bashkimit Europian.

Junker foli dhe për Brexit duke thënë se do të ndodhë pasi populli britanik vendosi kështu. Ai i bëri apel Londrës që të gjejë një marrëveshje dhe të tregohen të qartë për atë që duan në të ardhmen. Kjo sepse marrëdhëniet me Mbretërinë e Bashkuar duhet të jenë të qarta dhe në respekt të rezultatit të referendumit popullor. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono