Josep Borrel kalon “testin” në KE: Do bëj ç’është e mundur për arritjen e dialogut Kosovë-Serbi

15:57 | 07/10/201915:570

Përfaqësuesi i ri i caktuar për politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Josep Borrel kalon ” testin” e komisionit të punëve të jashtme të Parlamentit Evropian.

Në dëgjesë në këtë komision, Josep Borrell është shprehur që në fillim se ka si qëllim që të angazhohet në procesin e reformave të integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të mbështesë demokracinë dhe integritetin territorial të Ukrainës, të përballet me sfidat në vendet fqinje, të zhvillojë një strategji gjithëpërfshirëse për Afrikën, një strategji me Azinë, të forcojë marrëdhëniet me Amerikën Jugore dhe adaptojmë marrëdhëniet transatlantike me SHBA-të, me zotin Pompeo.

“Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë një marrëveshjë dhe do të bëj ç’është e mundur për këtë. Vizita ime e parë do jetë në Kosovë”, tha Borell./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono