Jeta midis Londrës dhe Elbasanit, kush ishte Ravik Gurra

20:43 | 23/03/201920:430

Por kush ishte Ravik Gurra, avokati që u ekzekutuar në mënyrë mafioze një natë më parë?

Ravik Gurra njihet si avokati, i cili ndër vite ka përfaqësuar në gjykatë shumë nga “të fortët” e botës së krimit. Gurra ka mbaruar fakultetin e drejtësisë në Tiranë, ndërsa në vitin 1998 ka emigruar në Angli.

50-vjeçari ka punuar atje si përkthyes në gjykata, Ministrinë e Emigracionit dhe polici. Në kohën kur ka jetuar në Mbretërinë e Bashkuar, Ravik Gurra ka studiuar për avokati.

Gurra ka ndihmuar shumë emigrantë shqiptarë, të cilët kishin probleme me policinë edhe me çështjet e emigracionit, në fillim si përkthyes, më vonë si avokat. 50-vjeçari jetonte ne Lindje të Londrës bashkë me familjen.

Ai ishte babai i dy vajzave, të cilat jetojnë dhe studiojnë në Angli. Avokati Gurra ka jetuar mes Londrës, ku kishte bashkëshorten dhe vajzat dhe Elbasanit, ku shpeshherë vinte për t’u kujdesur për nënën e sëmurë.

Ai banonte në një shtëpi 2- katëshe në afërsi të vendit ku u ekzekutua. Gurra ka përfaqësuar në gjykatë shumë të pandehur, por 3 janë çështjet më të forta që ka mbrojtur;. Bëhet fjalë për grupimin “Hakmarrja për drejtësi”, Emiljano Shullazin dhe Endrit Zelën, si dhe disa nga anëtarët e një prej grupeve kriminale në qytetin e Elbasanit. Hasmëria midis grupeve rivale këtë qytet dyshohet të jetë edhe shkaku i ekzekutimit të avokatit.

Kolegë të tij shprehen për ABC News se Ravik Gurra nuk u kishte shprehur ndonjëherë ndonjë shqetësim për jetën e tij. Miqtë e Gurrës hedhin dyshime se vrasja është më shumë një mesazh që mund t’u jetë dërguar nga vrasësit e personave të afërt me çështjen që mbulonte Gurra, se sa një implikim i tij direkt në afera./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono