Jeruzalemi kryeqyteti i Izraelit/Të premten mblidhet KS i OKB

10:30 | 07/12/2017

Keshilli i Sigurisë së Organizatës së Kombeve te Bashkuara do të mblidhet në një takim urgjent ditën e premte. Arsyeja urgjente e mbledhjes së Këshillit do të jëtë diskutimi i vendimit të Presidentit Trump për të zhvendosjen e Ambasadës amerikane të akredituar në Izrael nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Kjo lëvizje diplomatike nënkupton njohjen si kryeqytet të Jeruzalemin nga ana SHBA-së.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së i pyetur mbi këtë cështjë dekalroi se nuk ka alternativë tjetër përvecse zgjidhje mes të dy palëve.

Deleagacioni Suedez në OKB ka shpjeguar se takimi Këshilli të Sigurimit u kërkua të zhvillohej brënda fundit të kësaj jave nga Bolivia, Egjipti, Franca, Italia, Sengali, Zvicra, Britania e Madhe dhe Uruguai./abcnews.al

 

 

 

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono