Jep dorëheqjen prokurorja e çështjes “Veliera” dhe tre ekspertët

19:53 | 04/12/201719:530

Prokurorja e çështjes Veliera si dhe tre ekspertët kanë dhene dorëheqjen nga çështja, duke ia deleguar atë një tjetër prokurori. Lajmin e konfirmon juristja e çështjes, Mirela Jorgoni, e cila bën me dije se për çështjen “Veliera”, prokurorja e çështjes, Anita Jella, ka dheënë dorëheqjen. Ndërkohë edhe tre ekspertët e caktuar nga kjo prokurore nuk pranuan të merren më me këtë çështje. Veliera i kaloi një prokuroreje tjetër nga ku u caktuan tre ekspertë të tjere siç janë Taulant Rama, Faik Drini dhe Skënder Ali. Seanca e radhës e zhvilluar ditën e sotme, solli një tjetër shtyrje të vendimit. Punimet për zbatimin e projektit “Veliera” u pezulluan në muajin mars të këtij viti pas protestave së një grupi aktivistësh të shoqerisë civile si dhe ekspertëve të arkeoligjisë të cilët pohuan se cënohet trashëgimia historike dhe se projekti rrezikon të zhdukë të dhena të rëndësishme arkeologjike. Në atë kohë, aktivistët iu drejtuan Gjykatës së Durrësit për të bllokuar punimet, ku u vendos sekuestro preventive./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono