Jep dorëheqjen këshilltari amerikan i Thaçit

11:47 | 12/10/2018

Mediat kosovare konfirmojnë se këshilltari amerikan Dejvid Filips i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqjen pasi nuk është aspak dakord me idenë e Thaçit për korrigjimin e kufijve me Serbinë. Madje ai thekson se kjo ide është një tradhti ndaj popullit të Kosovës.

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, njëkohësisht këshilltar për Marrëdhënie me Jashtë i presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqje nga kjo detyrë.

Mediat kosovare raportojnë se ai disa herë ka kundërshtuar idenë e ndarjes apo shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se është alternativa më e keqe për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve. Në deklaratën e tij për media ai shprehet se nuk mund të marrë pjesë në një plan të propozuar për ndarje, që, siç thotë ai, ka të meta strategjike dhe në thelb kundërshton vlerat e tij.

Phillips është drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia të New Yorkut. Ai shërbeu si Këshilltar i Lartë në Departamentin e Shtetit në SHBA, nën presidencën e Clintonit, Bushit dhe Obamës. Autori i “Liberating Kosovo: Diplomacia detyruese dhe ndërhyrja e SHBA-së”, Phillips punoi edhe me Ambasadorin Richard C. Holbrooke në Bosnje dhe Kosovë.

Filips shkruan se ka punuar për pavarësinë e Kosovës mbi tridhjetë vjet dhe qeveria e Kosovës së fundmi i kishte kërkuar të shërbente si këshilltar në dialogun Kosovë-Serbi. Por sipas tij aktualisht disa persona në institucionet e Kosovës po ndjekin një rrugë tjetër. Ata pranojnë korrigjimin e kufijve, duke dhënë territor në Serbi. Filips thekson se ndarja apo korrigjimi i kufijve është marrëveshje e keqe, e cila nuk do të normalizonte marrëdhëniet me Serbinë apo do ta vendoste Kosovën në një pozicion për të fituar njohje më të madhe globale.

“Ithtarët e korrigjimit të kufijve besojnë se mosnjohësit e BE-së do të pranonin një Kosovë të rikonfiguruar dhe se SHBA-ja mund ta bindë Rusinë dhe Kinën që të heqin kundërshtimin e tyre ndaj anëtarësimit të Kosovës në OKB. Nuk ka bazë të njohur për këtë përfundim. Për më tepër, korrigjimi i kufijve përfaqëson një tradhti historike të popullit kosovar. Ajo minon parimet demokratike të multikulturalizmit dhe pluralizmit politik për të cilin shumë prej tyre kanë vdekur në Ballkanin Perëndimor. Është potencialisht e rrezikshme, destabilizuese dhe mund të çojë në dhunë dhe fragmentim të përtërirë,” përfundon ai./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono