Japoni, përkeqësohet bilanci i viktimave nga përmbytjet, 176 të vdekur

16:25 | 11/07/2018

Ka arritur në 176 të vdekur, bilanci trajgik i shkaktuar nga përmbytjet në jug të Japonisë. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i qeverisë së Tokios. Megjithatë, bilanci është ende provizor pasi dhjetra persona rezultojnë akoma të zhdukur. Shpresat për të gjetur të mbijetuar sa vijnë e shuhen. Kryeministri Shinzo Abe ka vizituar zonat e goditura. Ndërkohë, disa ditë më parë një stuhi me shirra të rrëmbyer shkaktuan daljen e shumë lumenjëve nga shtrati dhe për pasojë përmbytjen e shumë zonave. Numri më i madh i viktimave është regjistruar në Hiroshima. Vërshimet e ujit dhe rrëshqitjet e dheut kanë shkatërruar banesa të shumta dhe biznese. Mbi 2 milionë persona janë evakuuar. /abcnews.al



Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono