Ja si të kuptoni nëse puna që bëni është e duhura

21:15 | 18/07/201921:150

Puna e duhur ekziston. Është ajo është ajo që na bën të ndihemi të kënaqur pavarësisht nga lodhja. Ja se si të kuptoni nëse puna që bëni është e drejta për ju.

E pamundur ta mohosh, një nga sferat më të rëndësishme të jetës sonë është puna.

Në vendin e punës që kaloni shumicën e orëve të përditshme, krijohen lidhje urrejtjeje dhe dashurie, mund të kuptoni nevojën e thellë njerëzore për përmbushjen personale.

Nëse pyesini veten se puna që po bëni është e drejta, ne ju japim udhëzime që do t’ju ndihmojnë të gjeni një përgjigje.

Vlerat

Për të qenë puna e duhur për ju, ajo duhet të pasqyrojë vlerat tuaja më të thella.

Kjo do të thotë që së pari duhet të kuptoni se cili është qëllimi përfundimtar i punës suaj, se si i ndihmon të tjerët dhe veten tuaj.

Nëse vlerat korrespondojnë me atë që besoni dhe çfarë mendoni se jeni atëherë është puna e duhur.

Të ndjerit të realizuar

Një tjetër sugjerim për të kuptuar nëse po bëni punën e duhur është të pyesni veten nëse ndjeheni të përmbushur ose nëse ka mundësi të jeni në të ardhmen e afërt.

Kjo nevojë është pjesë e natyrës njerëzore dhe është një kusht i domosdoshëm për të bërë një punë të mirë dhe për të vendosur përkushtimin në veprimtarinë profesionale.

A ju kënaq ajo që ju bëni? A ju përmbush?

Bazuar në përgjigjen, ju do të kuptoni se çfarë të bëni.

Pyesni veten

Nëse dëshironi të kuptoni nëse po bëni punën e duhur, duhet të bëni pyetje dhe të dëgjoni përgjigjet.

Lëreni mënjanë racionalitetin, duhet të lidheni me ndjenjat tuaja.

A mendoni se po jetoni atë që për të cilën jeni krijuar? A mendoni se jeni në vendin e duhur? A ndiheni që mund të shprehni plotësisht veten?

Nëse përgjigja është po, është puna e duhur.

Shpresë për të ardhmen

Nëse është puna e duhur, ju keni shpresë për të ardhmen tuaj.

Të kesh shpresë dhe planifikim është një përparësi themelore e lumturisë.

Me fjalë të tjera, të ndjesh se kemi mundësi të rritesh individualisht dhe profesionalisht na çon të besojmë në të ardhmen tonë dhe të investojmë në veten tonë.

/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono