Ja se ç’thuhet për Shqipërinë në progres raportin e zgjerimit


19:25 | 17/04/2018

Rreth orës 18:30, Komisioni Europian publikoi progres raportin për Shqipërinë, në të cilën rekomandohet hapja e negociatave të anëtarësimit.

Në raport evidentohen si progres, rezultatet e para të reformës në drejtësi, me nxjerrjen jashtë sistemit të disa prokurorëve e gjyqtarëve nga nisja e zbatimit të vettingut. Në progres-raport vërehet se mjedisi politik në vend mbeti i polarizuar, veçanërisht në gjysmën e parë të 2017-ës, e c’tensionimi i situatës pas marrëveshjes Rama-Basha e mbatjes së zgjedhjeve të qeta parlamentare. 7 deputetevë iu hoq mandati dhe një i tetë, u konstatua në konflikt interesi, thuhet në raport.

 

Mes tyre përmendet shkurtimisht edhe rasti i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. “Me kërkesë të Prokurorisë, Kuvendi i hoqi pjesërisht imunitetin ish-Ministrit të Brendshëm”, thuhet në raport.

Në këtë drejtim, evidentohet se priten rezultate të mëtejshme nga procesi i vettingut si dhe finalizimi i ngritjes së institucioneve të reja të drejtësisë, si këshilli i lartë i gjyqësorit dhe ai i Prokurorisë.

/abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono