Ja përse është e rrezikshme marijuana sintetike

22:22 | 08/09/2018

Kanabinoidët sintetikë kanë efekte shumë më të rrezikshme sesa kanabisi natyror: ata kthehen të flasin pas disa episodeve shqetësuese të mbidozës dhe kontaminimit në Shtetet e Bashkuara.

Kanabinoidët sintetikë kanë qenë prej kohësh të njohura për tregtinë e paligjshme, por disa episode të kohëve të fundit në Shtetet e Bashkuara kanë risjellë temën e rrezikut të tyre në vëmendjen e përbashkët. Në mes të gushtit, 71 persona u gjetën me overdosë në K2 – emri tregtar i një prej këtyre substancave – në zonën e New Haven Green, jo shumë larg nga Yale University, në Connecticut. Gjashtë prej tyre ishin afër vdekjes. Më 19 gusht, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave shpërndau alarmin për një seri të marijuanës sintetike të kontaminuar me një substancë të përdorur në helmin e minjve.

Marijuana sintetike mbart një rrezik të efekteve anësore të rënda 30 herë më të lartë se kanabisi natyror. Për të fituar dhe për të lehtësuar përhapjen e tyre janë me kosto relativisht të ulët, efekt i fortë psikoaktiv, fakti se ato lëshojnë një erë më pak të njohur në krahasim me barin tradicional dhe lë më pak gjurmë në urinë.

Ngjashmëria e dukshme. Siç shpjegohet në “The Conversation”, përzierja e bimëve të thata që formon kanabisin sintetik (ose K2, Spice, AK47, vetëm për të përmendur disa emra) duket si marijuanë, por është e mbushur me substanca psikoaktive prodhuar në laborator dhe përthithëse, me një proces shumë të pasaktë, nga përzierje perimesh të përfshira në përzierje gjethesh dhe lulesh që mund të kenë efekte psikoaktive dhe të kontaminuara nga myku, Salmonella, pesticide apo metale të rënda.

Si veprojnë. Ka disa qindra kanabinoide sintetike, dhe të gjithë stimulojnë receptorin e qelizave CB1, ose receptorin e kanabinoidit. Ky lloj i “kyçur” në qelizat e sistemit nervor qendror shërben për të marrë sasinë minimale të endocannabinoids, dmth analgjezikë natyrore, të prodhuara nga trupi i njeriut. Në këtë receptor është edhe THC, substancë psikotrope e gjendur në lulet e Cannabis sativa, e cila në këtë mënyrë lejon çlirirmin e dopaminës, neuroni i kënaqësisë.

Paparashikueshmëria. Intensiteti dhe kohëzgjatja e efektit të kannabinoidëve sintetike është e ndryshme dhe jo e kontrollueshme. Disa ruajnë strukturën molekulare të THC para përpunimit në laborator, disa jo. Disa kanë gjithashtu një rol të receptorëve shtesë dhe efekte të tjera, të paparashikueshme. Krahasuar me marijuanën natyrore, për më tepër, në drogën Spice mungon cannabidiol, një përbërës bari tjetër që zvogëlon efektet psikoaktive të THC, duke bllokuar lirimin e dopaminës: një lloj të frenave, që mungon në përzierjet e laboratorit.

Përveç kësaj, ekziston rreziku i kontaminimit me substanca të tjera toksike të tilla si helm miu i denoncuar nga FDA, ose substancave opioid. Efektet anësore përfshijnë ankthin, psikozë, paranojë, ritëm të shpejtë të zemrës, takikardi, rrezikun e infarktit, të vjella.

Rastet e rënda tregojnë vështrim të ngulitur, lëvizje të përsëritura dhe mekanike – me viktimat e ngjashme me “zombie” – dëmtim të muskujve dhe veshkave dhe probleme të rënda të frymëmarrjes.

Duke qenë një produkt i prodhuar në laborator me qëllimin fillestar për të studiuar efektet e THC, pastaj doli jashtë kontrollit dhe që u përhap në qarqet e paligjshme, nuk ka asnjë mënyrë për të ditur përbërjen e saktë të asaj që na pret për të tymosur. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono