Izraeli kujton Holokaustin

17:40 | 02/05/201917:400

Izraeli përkujton viktimat e Holokaustit, një moment kur kryeministri i vendit Benjamin Netanjahu është në qendër të kritikave, për atë që është cilësuar si një flirtim me nacionalistët e Bashkimit Europian.

Si çdo vit, dhe të enjten e sotme, Izraeli ka ndaluar çdo gjë për dy minuta ndërsa sirenat kërkonin heshtje në të gjithë vendin, për të kujtuar 6 milion hebrenjtë e vrarë në Holokaust.

Për 120 sekonda është përsëritur ceremonia e organizuar i një populli të tërë që ndalon me kokën ulur, në rrugë, në automjetet e tyre, në shtëpi dhe punë, në shenjë homazhi për viktimat e genocidit nazist; gjatë të cilit u shfarosën 1/3 e hebrenjve.

Ceremonia më pas vijoi me vendosjen e një kurore me lule në memorialin e Jad Vashëm, në prani të liderëve izraelitë dhe të mbijetuar. Emrat e atyre që janë vrarë në genocide lexohen me zë të lartë në parlamentin e vendit, gjatë gjithë ditës.

Bëhet fjalë për një nga ceremonitë më prekëse dhe solemne në kalendarin izraelit. Restorantet, baret dhe vendet e argëtimit janë të mbyllura. Programacioni në televizione dhe radio i dedikohet tërësisht dokumentarëve për Holokaustin me intervista të të mbijetuarve dhe muzikë klasike. Flamuri izraelit vendoset në gjysmë shtizë.

Holokausti është ende një plagë e thellë në ndërgjegjen publike izraelite. Shteti I themeluar në vitin 1948, tre vjet pas përfundimit të LLuftës së dytë botërore, u kthye në një vend strehimi për hebrenjtë nga e gjithë bota. Me qindra mijëra, të mbijetuar ndaj genocidit ku kishin humbur familjet e tyre, u mblodhën nga e gjithë bota duke e kthyer këtë rrip toke në shtëpinë e tyre.

Sipas kalendarit hebre dita e kujtesës së Holokaustit shënon përvjetorin e revoltës së Getos në Varshavë në vitin 1943: një nga aktet më domethënëse të rezistencës hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ceremonia përkujtimore nisi mbrëmjen e të mërkurës me një ceremoni shtetërore në memorialin e Holokaustit, ku liderë të vendit shprehën shqetësim për valën në rritje të anti-semitizmit në të gjithë botën.

Presidenti Reuven në fjalën e tij theksoi se antisemitizmi në Europë po ngre kokë sërish, i ushqyer nga vala e emigracionit, ekonomi në krizë dhe pakënaqësi ndaj klasës politike.

Duke kritikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë kryeministrin e vendit Netaniau, presidenti i Izraelit i kërkoi qeverisë së vendit që të rivlerësojë politikën e jashtme dhe aleancat me partitë nacionaliste europiane që kanë një të kaluar anti-semite.

Netaniau është në qendër të akuzave sepse ka krijuar marrëdhënie me një seri liderësh të europës lindore që e kanë mbështetur politikën e Izraelit por në të njëjtën kohë promovon një panoramë të shtrembëruar të Holokaustit.

Si dhe përpiqen të minimizojnë përgjegjësitë historike teksa festojnë si heronj personazhe nacionalistësh anti-sovjetikë të përfshirë nga ana tjetër në vrasjet masive të hebrenjve.

Netanyahu nga ana e tij vuri theksin tek kërcënimi i vazhdueshëm që vjen nga ekstremizmi anti-semit duke thënë se ekstremi i djathtë, ekstremi i majtë dhe Islami radikal bien dakord për diçka: urrejtjen e tyre për hebrenjtë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono