Izetbegoviç reagon ndaj Daçiçit: Je nxënës i Millosheviçit

12:18 | 10/08/2018

Bakir Izetbegoviç, anëtar i presidencës boshnjake e ka cilësuar ministrin e jashtëm serb Daçiç si një nxënës të Milosheviçit. Kjo pasi shefi i diplomacisë serbe deklaroi se kur Kosova shpalli pavarësinë, një gjë të tillë duhej ta kishte bërë dhe Republika Serbe e Bosnjë Hercegovinës

Anëtari i presidencës boshnjake, Bakir Izetbegoviç i është kundërpërgjigjur ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i cili ditë më parë krahasoi statusin e Republikës Serbe të Bosnjës me çështjen e Kosovës.

Shefi i diplomacisë serbe u shpreh se do të kishte qenë e domosdoshme që të shpallej pavarësia e Republikës Serbe të Bosnjës kur Kosova shpalli pavarësinë e saj. Izetbegoviç e cilësoi Daçiçin si nxënës të ish-diktatorit serb të dënuar për krime lufte, Slobodan Milosheviç. Ai shtoi se këto janë dy çështje të ndryshme, ndërsa Daçiç këkon të krijojë paralele që nuk mund të qëndrojnë. Kjo pasi sipas tij çështja e Bosnjës është e përfunduar. Izetbegoviç theksoi se të këqijat që i kanë ndodhur Kosovës dhe Bosnjës kanë qenë pasoja të politikës së Millosheviçit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono