Ivi Kaso: 15% e shqiptarëve votuan në rang vendi

20:15 | 30/06/201920:150

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PD, Ivi Kaso, deklaroi një orë pas përfundimit të votimit në vend se KQZ mashtroi shqiptarët pasi pjesëmarrja deri në orën 19:00 sipas tij ka qenë vetëm 15%.

“KQZ mashtroi shqiptarët dhe partnerët për numrin e vërtetë të të gjithë atyre që kane votuar gjatë gjithë ditës deri në fund të farsës. Nga monitorimi i të gjitha qendrave të votimit, deri në mbylljen e tyre në orën 19:00 ka rezultuar se pjesëmarrja faktike në ranga vendi është 15 për qind. PD paralajmëron kamikazët politikë të KQZ-së se ata do të mbajnë përgjegjësi për falsifikimin që kanë kryer”, tha Kaso.

Ai deklaroi se shqiptarët e kanë refuzuar kryeministrin Rama.

“Me gjithë shkeljet e panumërta të denoncuara nga mediat dhe qytetarët, votuesit shëtitës që votojnë disa herë, te komisionet e votimeve me një anëtarë, kërcënimet e zyrtarëve dhe grupeve kriminale të votuesve e deri tek mbushja fiktive e listat të votuesve me emrat e emigrantëve edhe pse në këtë farsë ai vetë kandidon, ai vetë, voton, vetë numëron, paniku Edi Ramës nga braktisja dhe refuzimi popullor e ka shtyrë drejt manipulimit flagrant të numrit të pjesëmarrësve në këtë farsë. As mbushja e kutive që po ndodh në këto momente dhe as manipulimi i numrit të votuesve nuk e shpëton nga ajo që e dinë të gjithë tashmë, shqiptarët e kanë refuzuar”, tha Kaso./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono