Iu sekuestruan 1.5 mln euro llogari bankare, reagon për ABC News ish-zyrtari

15:05 | 01/08/201915:050

Ish-kreut të ALUIZNI-t për Qarkun e Tiranës Ferdinand Shehu, i janë sekuestruar 1.5 milionë euro llogari bankare, pas dyshimeve se janë përfituar nga burime të paligjshme. Në një prononcim për ABC News, Shehu e mohon përfshirjen në transferta të paligjshme parash, ndërsa tha se do të padisë prokurorinë dhe policinë për prishje të imazhit.

Një rast i rëndë korrupsioni është goditur nga policia e Shtetit, duke i sekuestruar 1.5 milionë euro pasuri Ferdinand Shehu, ish-zyrtar i Agjencisë se Legalizimit të pronave.

Operacionin i koduar “Investimi”, u realizua pas dyshimeve se Shehu i kishte përfituar në mënyrë të paligjshme paratë në kohën kur ishte punonjës i administratës shtetërore i cili në vitet 2006 – 2011, duke ka mbajtur funksione lartë tek ALUIZNI. Nga hetimet rezultoi se, nëpërmjet një banke private, ish-zyrtari, ka tentuar transferimin e 1 milionë eurove jashtë vendit, me justifikimin për investime financiare, ndërkohë 500 mijë Euro të tjera i ka vendosur në depozitë me afat.

Menjëherë pas publikimit të lajmit se, ka reaguar për ABC Neës Ferdinand Shehu, i cili ndodhet me pushime me familjen në Itali. Gjatë një komunikimi telefonik ish-zyrtari i lartë theksoi se nuk kishte shkelur ligjin në asnjë rast, ndërsa paralajmëroi padi për prishje të imazhit, kundër prokurorisë dhe Policisë së Shtetit.

Ferdinand Shehu: Unë nuk kam gjë. Mua nuk më ka thirrur njeri.  Unë kam bërë një shitje të një hoteli dhe kam 29 vite në biznes. Bëj deklarimin e pasurisë. Kam bërë deklaratat e pasurisë. Kam çdo milimetër çdo centimetër të pronës që shita e kam konform ligjit. Dhe nuk di të ketë një abuzim nga më ekstremi.

Andi Qosja: Kur ka qenë hera e fundit që jeni thirrur në prokurori, zoti Shehu?

Ferdinand Shehu: Më mori drejtoresha e bankës dhe më thotë: -shiko Ferdinand të janë bllokuar të gjitha shifrat. Dhe për më tepër që më është bllokuar edhe karta (karta e kreditit). Kam marrë një avokate. Unë jam në autostradë. Ky është shoë mediatik.

Andi Qosja: Policia thotë se ju keni abuzuar në shifrën e 1.5 milion eurove, a është i vërtetë ky fakt?

Ferdinand Shehu: Policia flet për një veprim që është bërë nëpërmjet bankës dhe transaksione bankare. Çdo gjë është në banke dhe është e lexueshme.

Andi Qosja: Po atëherë?

Ferdinand Shehu: Do ta zgjidh. Do të bëj padi. Po ç’qenkam unë ky Don Zhuan që aferat e mija u kapen pas tetë vitesh. Ku ishin këta?! Këta kanë bërë 40 mijë kallzime kur kemi ik ne nga pushtetit.

Andi Qosja: Kur do të vini në Shqipëri për të bërë padi?

Ferdinand Shehu: Edhe dy javë jam me kalamajtë. Vetëm po gjeta një mundësi me avion./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono