Italia përgatitet për temperatura të acarta, mbyllen shkollat

11:16 | 24/02/2018

Autoritetet italiane po marrin masat në pritje të temperaturave të acarta që pritet të përfshijnë vendin në ditët e ardhshme. Për të hënën është paralajmëruar mbyllja e shkollave në disa zona të vendit ndërsa janë në rrezik dhe disa nga ndeshjet e kampionatit Italian të futbollit.

Në pritje të një mase ajri të acartë, Italia po merr masat për tu përballur me pasojat duke filluar që nga e diela e të paktën deri të mërkurën. Kreu I mbrojtjes civil Anxhelo Boreli ka mbledhur në një takim urgjent komitetin operativ për të verifikuar nëse janë marrë ,asat e duhura.

Qytetet më të rrezikuara e për të cilat është vënë gjendja e alarmit janë Emilia Romagna, Marche, Piemonte, Liguria, Calabria, Puglia e Sicilia. Por situatë kritike për shkak të temperaturave të ulëta pritet dhe në Abruzzo, Basilicata, Campania, Emilia Romagna, Lazio, Molise, Puglia, Sicilia, Umbria. Reshjet e dëborës përbëjnë rrezik për orteqe në alpe.

Një numër I madh shkollash do të jetë I mbyllur për të hënën. Por moti i keq mund të shkaktojë shtyrjen e të paktën pesë ndeshjeve të serisë A: Fiorentina-Chievo, Verona-Torino, Bologna-Genova, Sassuolo-Lazio e Juventus-Atalanta.

Në Lombardi mes të hënës dhe të mërkurës pritet që temperaturat të shkojnë deri në minus 10 gradë ndërsa në Alpe deri në minus 15. Dita më e ftohtë pritet të e marta e 27 shkurti kun ë Sondrio dhe Milano do të shënohen minus 5 gradë Celsius. Temperaturat do të ngrihen sërish vetëm pas katër marsit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono