Italia, Mancini e nis me ambicie

12:59 | 16/05/2018

Roberto Mancini ka ambicie të mëdha, ndërsa pritet të nisë detyrën si trajner i Italisë. Ai foli për objektivat e tij me të kaltrit, ndërsa kërkon maksimumin nga futbollistët.

Ka qenë i rëndësishëm që kur mbante veshur këtë fanelë.

Roberto Mancini ka qenë një nga yjet e Italisë kur luante në fushën e lojës, në Europianë e Botërorë, ndërsa tani do të jetë ylli i stolit.

Ish-sulmuesi i madh, sot trajner i dëgjuar i futbollit, flet se cili është synimi i tij, në punën më të rëndësishme të karrierës së tij.

Roberto Mancini: “Dua të jem një trajner për mirë dhe shpresoj ta kthej Italinë aty ku e meriton, pra në majë të Botës dhe të Europës. Prej vitesh nuk e fitojmë Europianin, ndaj do të kemi një provë të fortë, që do të nisë me Ligën e Kombeve. Dua që të jem unë njeriu që ta rindërtojë kombëtaren dhe ta ngjisë përsëri në nivele të larta. Dua që lojtarët që do të thërras, të kuptojnë se mund të realizojnë ëndrrat e tyre, pra të dalin kampionë të botës me Italinë. Ëndrrat janë shumë të rëndësishme për të dhënë maksimumin për kombëtaren”.

Mancini e vlerësoi ftesën e Federatës Italiane si diçka që nuk mund të refuzohej, dhe jo vetëm sepse e quajti krenari që të drejtonte ekipin përfaqësues.

Ndërsa udhëtonte drejt selisë së Federatës në Romë, ai bëri llogaritë e tij.

Roberto Mancini: “Kam shumë vite që stërvis skuadra dhe mendoj se ky ishte momenti i duhur, sepse gjykoj se secili prej nesh duhet të mendojë që të bëjë diçka të mirë për kombëtaren. Fakti që nuk shkuam në Botëror është diçka e rëndë për ne, që kemi qenë gjithnjë tifozë të kombëtares sonë, prandaj mendova se ky moment i vështirë ishte çasti i duhur për çdo trajner që dëshiron të bëhet selektor i kombëtares”.

Mançini ka firmosur kontratë deri në vitin 2020, në përfundim të Europianit, ndërsa mund ta rinovojë në rast suksesi./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono