Itali, shembet pjesa e mbetur e urës “Morandi”

18:41 | 28/06/201918:410

Në Itali është shembur me eksploziv pjesa e mbetur e urës “Morandi”, një pjesë e të cilës u rrëzua 11 muaj më parë duke marrë jetën e disa dhjetëra personave. Shpërthimi është bërë në mënyrë të kontrolluar për t’i hapur rrugë rindërtimit të strukturës.

11 muaj nga tragjedia që tronditi qytetin e Xhenovës dhe mbarë Italinë, një shpërthim i kontrolluar ka shembur në tokë atë çfarë kishte mbetur nga ura Morandi. Sipas mediave italiane, shpërthimi është bërë përmes një sasie dinamiti të vendosur në shtyllat e urës, me qëllim për të nisur rindërtimin e saj.

Shpërthimi i kontrolluar është ndjekur në distancë nga kryebashkiaku i Xhenovës, Marko Bucci, bashkë me zëvendës kryeministrat Mateo Salvini dhe Luixhi di Maio. Pas shpërthimit, një puhizë detare ka fryrë në zonën e urës Morandi dhe ka spostuar drejt maleve renë e madhe të pluhurit të shkaktuar nga rënia e shtyllave.

Brenda pak minutave, reja u shpërbë dhe u zhduk. Megjithatë, hidrantët vijuan të hidhnin ujë mbi rrënojat.

“Gjithçka shkoi sipas planit”, deklaroi kryebashkiaku Buçi, i cili falenderoi të gjithë personat që u përfshinë në operacion, duke u shprehur atyre mirënjohjen e tij.

“Tani kam besim të plotë tek rindërtimi”, komentoi ndërkohë zëvendës kryeministri Mateo Salvini.

Ndërsa partneri i tij i koalicionit qeverisës, Luigi di Maio bëri thirrje për ndëshkimin e kompanive konçesionare të ngarkuara me mirëmbajtjen e rrugëve dhe strukturave rrugore. Në orët që i paraprinë shpërthimit, autoritetet evakuuan mbi 3 mijë e 400 persona që jetojnë në një rreze prej 300 metrash nga vendi i shpërthimit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono