Itali, mbyllet qendra më e madhe e emigrantëve në Europë

19:55 | 09/07/201919:550

Autoritetet italiane kanë mbyllur një qendër emigrantësh të ngritur në ishullin e Siçilisë, që ishte dhe më e madhja në Europë. Procesi është ndjekur nga afër nga zëvendës kryeministri Mateo Salvini, i njohur për linjën e ashpër ndaj emigrantëve.

Një qendër emigrantësh në ishullin italian të Sicilisë, dikur më e madhja në Europë, është mbyllur nga autoritetet. Ministri i Brendshëm Mateo Salvini ndoqi nga afër mbylljen e qendrës Mineo, që në momentet e pikut strehonte mbi 4 mijë emigrantë.

Lideri i partisë populiste Liga e Veriut është i njohur për linjën e ashpër kundër emigrantëve. Ai e transmetoi direkt shëtitjen e tij në kampin e boshatisur. Italia është porta hyrëse kryesore e emigrantëve që nga Afrika e Veriut, përmes Mesdheut synojnë të arrijnë Europën.

Qeveria e saj populiste është përpjekur të reduktojë numrin e ardhjeve duke u ndaluar anijeve që shpëtojnë emigrantët të hyjnë në portet e saj. E ndërsa numri i emigrantëve që mbërrijnë në territorin italian ka rënë në mënyrë drastike nga 181 mijë në 2016 në 3 mijë e 71 këtë vit, përpjestimi i atyre të vdekur ose të humbur është rritur me 667 njësi.

Disa orë përpara mbylljes së të martës, një varkë e doganave italiane mbërriti në portin siçilian të Pocalos me 47 emigrantë të shpëtuar që synonin të arrinin ishullin e Lampeduzës.

Sipas mediave italiane, emigrantët ishin nga Tunizia dhe vende të Afrikës nën-Sahariane. Komisioneri i BE për Punët e Brendshme dhe Emigracionin, Dimitris Avramopulos i ka bërë thirrje bllokut europian që të arrijë një marrëveshje të përkohshme për pranimin e emigrantëve derisa të bihet dakord për reforma të përhershme./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono