Itali, emergjencë për mbi 600 të pastrehët në Gjenovë

12:32 | 19/08/201812:320

Në Itali kanë përfunduar operacionet e kërkim shpëtimit në rrënojat e urës Morandi të rrëzuar me 14 gusht në Gjenova. Ndërkohë, të hënën do të fillojë shpërndarja e banesave të reja për mbi 600 personat që u mbetën të pastrehë për shkak të tragjedisë.

Të hënën në orën 16 presidenti i rajonit të Ligurias, Giovanni Toti, me kryebashkiakun e Gjenovës, Marco Bucci, do të dorëzojnë banesat e para për të zhvendosurit pas rrëzimit të urës Morandi. Ngjarja tragjike ku humbën jetën shumë persona, bëri të pamundur banimin në shumë pallate që gjendeshin poshtë urës.

Mbi 600 persona, të cilët për arsye sigurie janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre si pasojë e rënies së urës, mund të marrin transport falas me taksi për të shkuar në banesat e reja sa herë që kanë për të marrë sende personale ose ndonjë lloj tjetër. Administrata komunale dhe Kooperativa e Radio Taksive vendosën që gjithashtu të vendoset në dispozicion një numër telefoni për të kontaktuar në rast nevoje. Njerëzit do të përcillen në apartamente nga personeli i mbrojtjes civile dhe zjarrfikësit.

Ndërkohë, janë përmbyllur operacionet e kërkimit dhe rikuperimit të viktimave të rënies së urës Morandi në Gjenova. Zjarrfikësit kanë përfunduar ndërhyrjen për të nxjerrë familjen Cecala, babain Cristian, nënën Daena dhe fëmijën Kristal. Pas kërkimeve të të zhdukurve, zjarrfikësit vazhdojnë të operojnë në rrënojat e urës për të siguruar zonën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono