Itali, Conte apelon sërish, kryeministri mesazh 5 yjeve

23:30 | 02/09/201923:300

Kryeministri i Italisë, Xhuzepe Konte i ka dërguar një mesazh Lëvizjes 5 Yje, duke i kërkuar që ta pranojë bashkëpunimin me demokratët, si një mundësi unike për të ndryshuar Italinë.

Por në një reagim, kryetari i 5 Yjeve, Luixhi Di Maio është përgjigjur se partia anti-sistem do të vendosë duke u bazuar në idetë e saj.

Kryeministri i Italisë, Xhuzepe Konte i bëri sërish thirrje të hënën anëtarëve të partisë anti-sistem Lëvizja 5 Yjet që të mbështesë koalicionin e ri me Partinë Demokratike.

Në apelin e tij, Konte tha se qeveria e planifikuar mund të transformojë Italinë. Konte ka mbajtur një seri bisedimesh si me 5 Yjet ashtu dhe me liderët e PD në përpjekje për të bashkuar dy subjektet në një administratë të re, pas rrëzimit të qeverisë së kaluar të përbërë nga 5 Yjet dhe Liga e Veriut.

Anëtarë të 5 Yjeve do të mbajnë një seri takimesh ditën e martë mbi platformën e tyre qeverisëse dhe për të diskutuar nëse grupi parlamentar do të bashkojë forcat me demokratët, deri dje armiqtë e tyre tradicionalë.

Duke konstatuar pasigurinë, Konte postoi një video në Facebook ku tha se koalicioni i propozuar do t’i bëjë mirë Italisë.

“I kuptoj dyshimet tuaja, por kemi një mundësi unike për të treguar se mund ta reformojmë vendin dhe të bëjmë gjëra të jashtëzakonshme”, deklaroi Konte.

Menjëherë pasi foli ai, lideri i 5 Yjeve Luixhi Di Maio përdori gjithashtu Facebook-un për të shpërndarë një mesazh, por refuzoi t’u sugjeronte anëtarëve të grupit të tij se si të votonin.

“Këtu nuk ka të bëjë vota e drejtë apo e gabuar. Këtu kanë të bëjnë idetë dhe idetë e bashkuara do të udhëheqin lëvizjen tonë”, tha Di Maio.

Ai u shpreh i bindur se Lëvizja 5 Yjet do të dalë fituese nga ky proces.

Sipas një sondazhi të televizionit “La Sete”, 51 për qind e elektoratit të 5 Yjeve mbështesin lidhjen me PD, ndërsa nga demokratët rreth 69 për qind mbështesin gjithashtu bashkëpunimin me 5 Yjet./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono