ISIS përcakton liderin e ri të organizatës terroriste

19:31 | 31/10/201919:310

Pas vdekjes se Al-Baghdad-it, organizata terroriste ISIS ka përcaktuar pasuesin e tij. Një bashkëpunëtor i ISIS në platëformën për mesazhe “Telegram” ka bërë të ditur se kush do të jetë lider i ri i organizatës.

Një bashkëpunëtor i IS-it në platformën për mesazhe, Telegram tha se Abu Ibrahim al-Hashemi al-Qurayshi është lider i ri i ISIS. Vendimi u mor pas vdekjes se Al-Baghdad-it, i cili hodhi veten në erë i ndjekur nga forcat special amerikane.

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) ka konfirmuar vdekjen e liderit, Abu Bakr al-Baghdadi, si dhe ka njoftuar për pasardhësin e tij.

Një bashkëpunëtor i IS-it në platformën për mesazhe, Telegram ka thënë se Abu Ibrahim al-Hashemi al-Qurayshi është lider i ri i grupit.

Forcat speciale amerikane kanë ndjekur Baghdadin në veriperëndim të Sirisë gjatë fundjavës dhe kanë sulmuar atë në kompleksin e tij.

Al-Baghdadi ka ikur në një tunel dhe ka shpërthyer jelekun vetëvrasës, duke vrarë edhe dy fëmijët e tij, përveç vetes.

Ai ishte shpallur lider i grupit ekstremist, Shteti Islamik më 2014 kur militantët e IS-it kontrollonin pjesë të mëdha të territorit në Siri dhe Irak.

Ushtria amerikane ka publikuar gjatë ditës pamjet e para të sulmit, në përndjekje të Baghdadit./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono