ISHP: 329 persona të prekur me  virusin A të gripit

12:24 | 12/02/2019

Numri i personave të prekur nga gripi në Shqipëri në rreth një muaj e gjysmë ka shkuar në 329 raste. Ndërkohë që katër persona kanë humbur jetën nga komplikacionet e shkaktuara prej tij. Instituti i Shëndetit Publik konfirmon shifrat e të prekurve, ndërkohë që thotë se vendi nuk ndodhet në epidemi, por ka aktivitet me intensitet të lartë të gripit. AH1N1 përsërit Instituti i Shëndetit Publik është grip sezonal, tek i cili vaksina vepron dhe ofrohet falas për grupet më me risk. Ndërkohë në javën e parë të muajit shkurt ISHP vëren rritje të numrit të personave të prekur nga infeksionet në rrugët e frymëmarrjes. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono