Ish-shefja e anti-korrupsionit në Rumani, kryeprokurore e BE-së

23:01 | 19/09/201923:010

Ish-shefja e Drejtorisë së Anti-Korrupsionit në Rumani, Laura Kovesi ka shanse të bëhet kryeprokurore e BE-së. Kovesi ka marrë mbështetjen në parim të vendeve anëtare të Unionit, ndërsa votimi pritet të bëhet në javët e ardhshme.

Ish-shefja e Prokurorisë së Anti-Korrupsionit në Rumani, Laura Kovesi ka gjasa të jetë kryeprokurorja e re e Bashkimit Europian, pavarësisht kundërshtimeve që vijnë nga vetë qeveria rumune.

Të enjten, përfaqësuesit e vendeve anëtare të Unionit dhanë mbështetjen që ajo të marrë drejtimin e Zyrës së Prokurorisë Publike Europiane. Tani mbetet vetëm që emërimi i saj të konfirmohet me votë nga Këshilli Europian, që pritet të mblidhet posaçërisht në javët e ardhshme.

Kovesi, aktualisht 46 vjeç, u kthye në “dhimbje koke” për klasën politike rumune teksa ishte në krye të Drejtorisë Anti-Korrupsion të vendit. Ajo u vendos në këtë detyrë në 2013-n dhe në vitet që pasuan në Rumani pati një rritje të ndjeshme të dënimeve për korrupsion.

Ndërkohë, në Korrik të vitit të kaluar, ajo u shkarkua nga detyra me nismë të qeverisë rumune. Duke folur për mediat ditën e enjte, Kovesi deklaroi se mbështetja e marrë nga vendet anëtare ishte një hap i rëndësishëm, por shtoi se duhet pritur për vendimin përfundimtar.

Një basketbolliste e talentuar në rini, gjatë drejtimit 5-vjeçar të Drejtorisë Anti-Korrupsion zonja Kovesi çoi në gjyq 68 funksionarë shtetërorë, përfshirë 14 ministra dhe ish-ministra, si dhe 53 deputetë nga të dyja dhomat e parlamentit rumun.

Nga këta, 37 politikanë janë dënuar, ndërsa ndaj të tjerëve proceset gjyqësore vazhdojnë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono