Ish-presidentja e Argjentinës do të gjykohet për korrupsion

21:53 | 21/12/201821:530

Gjykata e Apelit në Argjentinë konfirmoi vendimin për të gjykuar ish-presidenten e vendit, Kristina Kirshner për korrupsion. Gjykata madje ka kërkuar që ish kryetarja e shtetit të presë në burg seancën e parë gjyqësore.

Ish presidentja e Argjentinës Kristina Kirshner do të gjykohet për korrupsion në kuadër të një skandali për një sistem tenderash publikë që i janë dhënë funksionarëve të lartë. Vendimi është marrë nga një gjykatë argjentinase e cila kërkoi burgosjen e saj edhe pse për momentin Kristina Kirshner aktualisht është e mbrojtur nga imuniteti parlamentar.

Gjykata e Apelit konfirmoi vendimin e marrë në muajin shtator nga gjykatësi Klaudio Bonadio, i cili akuzon ish presidenten e vendit amerikano jugor se është përgjegëjse së bashku me bashkëshortin e saj Nestor Kirshner, president në periudhën 2003 – 2007, krijuesit e një sistemi korruptiv nga i cili kanë përfituar 160 milionë dollarë. Gjykata ka urdhëruar dhe sekuestrimin e pasurisë së politikanes për vlerën e 38 millionë dollarëve.

Kirshner është senatore nga viti 2017 dhe gëzon imunitetin parlamentar. Në rast se ajo do të dënohet mund ti hiqet imuniteti nëse votojnë pro pjesa më e madhe e senatorëve./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono