Ish-lideri i ekstremit të djathtë në Austri largohet nga skena politike

14:23 | 01/10/201914:230

I ka paraprirë përjashtimit nga partia, ish-lideri i FPOE në Austri Heinz Christian Strache. Ish-lideri i ekstremit të djathtë deklaroi dhe largimin përfundimtar nga skena politike pas skandaleve që e kanë përfshirë muajt e fundit.

Ish-lideri i ekstremit të djathtë në Austri FPOE, Heinz Christian Strache, është larguar nga partia që ka drejtuar për 14 vjet, si dhe deklaroi daljen përfundimtare nga skena politike. Ish zv/kancelari i parapriu përjashtimit nga partia pas skandalit të Ibiza–gate, si dhe për shpenzimet e tepruara të bashkëshortes së tij, duke përdorur buxhetin e partisë. Strache ka mohuar të gjitha akuzat dhe theksoi se nuk po synonte përçarjen e partisë.

Skandali në mazhorancën qeveritare në Austri, që çoi dhe vendin në zgjedhje të parakohshme, shpërtheu pas publikimit të një video nga Der Spiegel. Në video ish zv/kancelari fliste me një vajzë të re ruse, mbesë e një njeriu të pasur, e cila i ofronte 250 milionë euro për të aksione të medias austriake, në mënyrë të veçantë të “Kronen Zeitung”.

Në një kohë që burimi i parave nuk bëhej i ditur. Strache i propozonte që ta blinte tre javë para zgjedhjeve europiane me kusht që partia e tij të renditej e para në sondazhe.

Video dokumenton një takim 7 orësh, ku ndër të tjera Strache dhe krahu i tij i djathtë lavdërojnë sistemin e kryeministrit hungarez Viktor Orban, për të kontrolluar mediat në vend. Strache e kishte pranuar takimin duke e cilësuar si një ditë feste dhe pije./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono