Ish-komandanti i UÇK thirret nga Gjykata Speciale!

17:50 | 21/10/201917:500

Azem Syla, një nga komandantët kryesore të UÇK-së, Azem Syla dhe njëri prej themeluesve të saj, është ftuar për t’u pyetur në gjykatën speciale në Hagë. Nga tribunali për krimet në ish-Jugosllavi ka marrë ftesë sot edhe një tjetër ish-epror i lartë i UÇK, Naim Miftari.

Avokati i ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla, konfirmoi për mediat në Kosovë se zoti Syla është ftuar për t’u pyetur nga gjykata speciale në Hagës. Avokati Besnik Berisha pohoi se është e vërtetë që zotit Syla i ka ardhur ftesë nga Haga, raportoi Express.

Po sot, një ftesë tjetër ka ardhur nga gjykata speciale në Hagë. Bëhet fjalë për ish-eprorin e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Naim Miftari, i cili është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitarit  dhe do të intervistohet për tri ditë rresht.

Miftari ka njoftuar përmes një postimi në Facebook se do të “mbikëqyret” nga një avokat nga Britania, ndërsa Gjykatën Speciale e cilëson si të padrejtë.

Ndërkohë, vetëm gjatë javës së kaluar, tetë ish komandantë dhe pjesëtarë të UÇK-së kanë bërë të ditur se janë ftuar për intervistim nga gjykata speciale, ndërkohë që deri tani, numri i përgjithshëm i të ftuarve për intervistim nga kjo gjykatë ka arritur në mbi 100./ABC News Albania


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono