Irlandë, qytetarët votojnë pro abortit

10:42 | 27/05/2018

Qytetarët në Irlandën e Veriut votuan pro abortit në referendumin e së premtes. Duke komentuar rezultatet, kryeministri i vendit ka deklaruar se bëhet fjalë për një zhvillim historik sa u takon të drejtave të grave.

Qytetarët në Irlandën e Veriut kanë votuar masivisht pro abortit. Autoritetet vendase kanë publikuar pasditen e së shtunës rezultatet e referendumit të mbajtur një ditë më parë, ku 66.4 për qind janë shprehur pro, ndërsa 33.6 për qind kundër.

Aktualisht aborti lejohet vetëm kur jeta e gruas është në rrezik, por jo në rastet e përdhunimit, incestit, apo të anomalive të tjera. Votimi i hap rrugë ndryshimit të nenit 8 të kushtetutës irlandeze që garanton të drejta të barabarta për nënën dhe fëmijën e palindur, si dhe Parlamentit që ta kthejë atë në ligj.

Në reagimin e tij, kryeministri irlandez u shpreh se rezultatet e referendumit janë kulmi i një revolucioni që ka zgjatur mbi 20 vjet. Leo Varadkar tha se, votuesit irlandezë treguan se respektojnë zgjedhjen dhe vendimin e gruas kur në lojë është shëndeti i saj.

E vetmja zonë e vendit ku qytetarët votuan kundër abortit ishte rajoni Dongejl, me 51.9 për qind të votave. Ministrja britanike për Gratë dhe Barazinë, Penny Mordaunt deklaroi se rezultatet e refereundimit i japin shpresë Irlandës së Veriut, që deri më sot ka patur ligjin më të rreptë për abortin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono