Irani arreston personin që regjistroi videon e rrëzimit të avionit ukrainas
Rescue workers carry the body of a victim of a Ukrainian plane crash in Shahedshahr, southwest of the capital Tehran, Iran, Wednesday, Jan. 8, 2020. A Ukrainian passenger jet carrying 176 people crashed on Wednesday, just minutes after taking off from the Iranian capital's main airport, turning farmland on the outskirts of Tehran into fields of flaming debris and killing all on board. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

09:15 | 15/01/202009:150

Autoritetet iraniane kanë njoftuar se e kanë arrestuar personin që  kishte filmuar rrëzimin e avionit ukrainas pas goditjes nga një raketë. Mendohet se personi i arrestuar do të akuzohet për rrezikim të sigurisë kombëtare.

Avioni i kompanisë “Ukraine Interantional Airlines” u rrëzua disa minuta pasi ishte ngritur nga aeroporti i Teheranit të mërkurën e një jave më parë. Për pasojë humbën jetën 176 personat që ndodheshin në bord.

Sakaq, Irani ka depranuar se avioni është rrëzuar gabimisht dhe njoftoi për arrestimin e disa personave në lidhje me këtë rast.

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, tha se hetimet për këtë aksident do të zhvillohen nga një gjykatë speciale. “Ky nuk do të jetë një rast i zakonshëm. E tërë bota do ta përcjellë punën e kësaj gjykate”, tha ai gjatë një fjalimi.

Mirëpo, Irani fillimisht e mohoi se avioni është goditur nga raketa, pondërsa pranoi se  u rrëzua përmes sistemit të mbrojtjes ajrore./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono