Inxhinieri: Tërmeti i 26 nëntorit ishte shumë pranë maksimumit të projektimit

09:43 | 29/11/201909:430

Inxhinieri Agim Seranaj theksoi në studion e ABC ja  e Mëngjesit e Enkel Demit se tërmeti i 26 nëntorit ishte shumë pranë maksimumit të projektimit nga inxhinierët për objektet e ndërtimit. Sipas tij parashikimi për ndërtimet në zonën e Durrësit është maksimumi 9 ballë.

“Durrësi është zonë sizmike 9 ballë, ka edhe zona 8 ballë. Ky tërmet ishte pranë tërmetit të projektimit apo parashikimit që do të thotë, nëse vlerësohet 8 ballë i shkallës merkal, që mat dëmtueshmërinë, do të thotë që për një shkallë merakli ose gjysëm shkalle jemi pranë tërmetit të projektimit. varet sipas zonave por maximumi është 9 ballë”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono