Investimi në Golem, Gjiknuri: Furnizim më të mirë nga ky sezon

13:42 | 06/05/201813:420

700 milionë lekë për ndërtimin e 8 fiderave të rinj të sistemit energjitik në zonën e Golemit do të mundësojnë zgjidhjen e problemeve me energjinë me nisjen e sezonit të ri turistik. Ministri Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, njoftoi dhe investime të tjera në rrugë, dhe ne ujësjellës-kanalizime.

Me nisjen e sezonit turistik, zona e plazhit të Golemit, Kavajës dhe Malit të Robit do të kenë një furnizim më të mirë me energji.

Sipas ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, këto investime janë konkretizim i qasjes së qeverisë për përqëndrimin e projekteve në ato zona që kanë impakt ekonomik.

“Kjo është një zonë turistike dhe po të shikoni, ky investim në energji ndikon drejtpërdrejt në përmirësimin e furnizimit këtu dhe patjetër në një cilësi më të mirë të shërbimeve turistike, por dhe për vet banorët. Nga ana tjetër, dua të them se nuk është investimi i vetëm. Përveç investimit në energji elektrike, po të shikoni, këtu po investohet dhe rruga e re, ndërsa po avancojnë investimet në ujin e pijshëm, ujërat e zeza dhe kanalizime”.

Ndërsa administratori i Operatorit të Shpërndarjes, Adrian Çela, sqaroi se pas këtij investimi, që vjen në kuadër të projektit të Bankës Botërore për Rimëkëmbjen e Sektorit Elektroenergjetik, këto zona nuk do të kenë më problemet me të cilat janë përballur në të shkuarën.

“Jemi sot këtu për inaugurimin e fazës së parë të investimit për zonën e Golemit, Kavajës dhe që shkon deri në Malin e Robit. Është një investim i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike që përfshin 8 fiderat e kësaj zone me një total prej rreth 700 milionë lekë të reja. Duke nisur nga ky sezon turistik kjo zonë nuk do të ketë më problemet e shkuara me tensionin dhe furnizimin me energji elektrike”.

Ndërkaq, OSHEE po zbaton edhe një projekt tjetër investimi për ndërtimin e nënstacionit të ri elektrik në Gjirin e Lalëzit. Investimi për ndërtimin e këtij nënstacioni arrin në 458 milionë lekë të reja, ndërsa pritet të përfundojë në fund të vitit. Paralelisht me këtë investimin të OSHEE, nga ana e Operatorit të Sistemit të Transmetimit po punohet për ndërtimin e linjës 110 kV Sallmone-Gjiri i Lalëzit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono