Investimi gjigant në Camp Nou

23:15 | 10/07/201923:150

Modernizimi i stadiumeve mitik është kthyer në një trend kohët e fundit. Klube si Real Madrid, Barcelona, Milan, Inter kanë projektuar rindërtimin e impianteve aktual.

Real Madrid ka një projekt për rinovimin e stadiumit Santiago Bernabeu me vlerë 500 mln euro.

Në të njëjtën linjë shfaqet edhe skuadra rivale e Barcelonës.

Espai Barcca është projekti gjigand që arrin shifrën e 600 mln eurove ku përfshihet rindërtimi i stadiumit mitik Camp Nou.

Zgjerimi i impiantit më të madh në Evropë me një tjetër tribunë, mbulesën e cila do të shtrihet në të gjithë impiantit pasi aktualisht vetëm tribuna VIP është e mbuluar.

Në projektin e stadiumit të Barcelonës përfshihet instalimi i teknologjisë së fjalës së fundit sikurse zgjerimi me dyqane, restorante apo muze.

Por si do të sigurohen këto të ardhura. 200 mln euro Barcelona do ti sigurojë nga zona komerciale, 200 mln nga e drejta e emrit, dhe 200 mln do të merren kredi.

Nga projekti nuk do të përfshihet vetëm stadium Camp Nou por edhe rindërtimi i fushave stërvitore.

Konkurrenca mes Real Madrid dhe Barcelonës nuk përfshin vetëm futbollin por të gjithë sektorët e mundshëm./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono