Investimet në Sarandë, Balluku: Furnizim pa ndërprerje me energji gjatë sezonit

12:30 | 26/06/201912:300

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bën me dije se investimet e realizuara për ndërtimin e fiderave të rinj dhe kabinave elektrike në Sarandë do të bëjnë të mundur energji elektrike pandërprerje gjatë sezonit turistik.

Saranda do të ketë të garantuar furnizimin e pandërprerë me energji elektrike gjatë sezonit turistik, falë ndërtimit të 3 fiderave të rinj dhe disa kabinave elektrike. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi nga afër investimin prej afro 700 milionë lekësh dhe theksoi rëndësinë e tij që jep në turizëm.

“Është shumë e rëndësishme që gjatë sezonit të mos ketë ndërprerje. Sigurisht ngarkesa është shumë më e madhe pasi vizitorët këtu tejkalojnë dhe numrin e banorëve. Ju jeni të impenjuar për ta bërë këtë megjithatë përmes investimeve të reja ne kemi bërë shumë ndryshime sidomos ato që janë bërë në zonën e Sarandës qytet dhe zonën e Ksamilit dhe gjithçka kemi parashikuar për të ardhmen”.

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, në sajë të investimeve të realizuara gjatë viteve të fundit, në qytetin e Sarandës por edhe zonat përreth, janë ulur ndjeshëm edhe humbjet në rrjet. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono