Investimet kineze në Ballkan   

15:49 | 02/12/2017

Investimet kineze nga viti në vit janë bërë më të pranishme në Europën Qendrore e Lindore, përfshirë këtu dhe rajonin e Ballkanit. Projekti ambicioz “Rruga e re e mëndafshit” apo dhe nisma “Një rrip një rrugë” janë shtrirë në këto vende përmes investimeve mjaft të rëndësishme, ku Serbia dhe Greqia në Ballkan kanë qenë përfitueset më të mëdha. Shqipëria nuk ka qenë pjesë e këtyre projekteve madhore, ndonëse prania kineze në vendin tonë prej vitesh është e dukshme në sektorë të rëndësishëm./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono