Interi, barazim me polemika në fushën e Fiorentinës

12:00 | 25/02/2019

Polemika dhe tension i lartë pas barazimit të Interit në Serinë A. Milanezët akuzuan gjyqtarin, por patën sërish probleme për shkak të ish-kapitenit Ikardi.

Nuk mund të kalojë kohë të qeta kjo skuadër. Himni thotë se Interin “e çmendur” duhet ta dashurosh, por për tifozët kjo dashuri ka gjithnjë dozën e madhe të vuajtjes.

Tronditja e radhës erdhi në ndeshjen e Serisë A, të barazuar 3-3 në fushën e Fiorentinës, me golin e fundit të vendasve që erdhi në minutën e 101-të, dhe që është rrjeta më e vonshme e shënuar në kampionatin italian, të paktën që kur nisën të mbahen statistikat në vitin 2004.

Ishte penalltia e dhënë kundër Interit që shkaktoi polemika. Pamjet filmike treguan se D’Ambrozio nuk e preku topin me dorë, por gjyqtari Abiso nuk preferoi as të këshillohej me VAR-in.

“La Gazetta dello Sport” bën lojë fjalësh me mbiemrin e gjyqtarit Abiso: Inter, një greminë zemërimi! Penallti për vjollcët në minutën e 101-të, shpërthen Spaleti!

“Vetëm një i intoksikuar mund të thotë se D’Ambrozio e preku topin me dorë, – ishin fjalët e trajnerit të Interit, Luçiano Spaleti, – Ai e preku topin me gjoks. VAR-i prandaj ekziston që ta ndihmojë arbitrin, por ai nuk e kërkoi ndihmën e tij. Një penallti e tillë dëmton gjithë sezonin”.

Gjyqtari pati standard tjetër në dy momente të tjera, kur u këshillua me VAR-in, herën e parë për t’i dhënë penallti Interit, dhe herën e dytë për të anuluar një gol të Fiorentinës.

Zikaltërit pësuan gol shpejt, por reaguan duke arritur kryesimin deri në 3-1. U duk se ndeshja do të fitohej, por Muriel shënoi një gol të madh për Fiorentinën, duke rihapur sfidën, ndërsa në fund u dha 11-metërshi shumë i diskutuar. Gjithsesi, edhe në Firence pati një episod që shkaktoi polemika.

Politano festoi si Ikardi pasi shënoi golin e dytë, dhe kroati Perishiç, një nga ata që nuk shkonte mirë me ish-kapitenin, ia prishi festimin duke i thënë disa fjalë. Nuk mungoi reagimi i gruas dhe menaxheres së Ikardit, Uanda Narës, e cila reagoi në televizion dhe në rrjetet sociale.

“Sa padrejtësi për Ikardin! Po trajtohet sikur të ishte një monstër!”, – ishin fjalët e saj.

Administratori i deleguar sportiv i Interit, Bepe Marota, gjithsesi, tregohet i qetë.

“I kemi ofruar kontratën e re Ikardit, – u shpreh ai, – nuk është se ka ndonjë afat, por presim përgjigjen e tij. Kemi biseduar me Uandën”.

Për sulmuesin argjentinas dhe mendimin e tij, gjithnjë me peshë, edhe Luçiano Moxhi.

“Besoj se Ikardi do të shkojë tek Juventusi, – u shpreh ish-drejtuesi i lartë juventin, i dënuar prej vitesh, – të ishte për mua, nuk e merrja edhe sikur të ma jepnin falas”.

Me probleme në fushë dhe jashtë saj, sezoni i Interit duket tepër i vështirë, dhe skuadra zikaltër rrezikon të humbasë vendin e tretë në favor të Milanit, madje edhe zonën Champions, nëse arrihet nga Roma./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono