Intensifikohen kontaktet mes Shkupit dhe Athinës për emrin

14:07 | 20/04/201814:070

Ndërmjetësuesi i OKB-së për zgjidhjen e çështjes së emrit mes Shkupit dhe Athinës, Methju Nimiç, ka ftuar në një takim të ri, krerët e diplomacise së dy vendeve, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias. Takimi pritet të zhvillohet në Vjenë, më 25 prill. Sipas raportimeve të mediave, ky takim duhet të shërbejë për të tejkaluar dallimet që kanë dalë në pah në takimin e fundit të realizuar në Ohër. Në atë samit, Dimitrov dhe Kotzias lajmëruan se kanë mbetur pa zgjidhur vetëm disa çështje, të cilat u konsideruan si shumë të rëndësishme. Greqia këmbëngul që në marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të përfshihen dhe ndryshimet kushtetuese. Ndërsa Maqedonia kërkon zhvillimin e një referendumi sa i përket emrit të ri që do të propozohet dhe ndryshimeve kushtetuese. Një ndër opsionet e përfolura për emrin e ri është “Maqedonia e Epërme”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono