INSTAT: Elbasanllinjtë më “punëtorët”,  durrsakët më “dembelët”

13:28 | 14/03/2018

Shqiptarët pavarësisht ankesave objektive apo subjektive, nuk kanë gjithnjë motivimin për të punuar. Instituti i Statistikave ka përllogaritur dëshirën për punë, të qytetarëve në qytete të ndryshme të vendit. Le të shohim se cilët janë qytetet më punëtore e dembelë në vend.

58 kilometra janë larg njëri – tjetrit, por durrësakët dhe elbasanllinjtë i përkasin skajeve të kundërta kur bëhet fjala për punë.

Janë përllogaritjet e Institutit të statistikave që Elbasanin e rendit të parin ndër qarqet që kanë interes për të punuar dhe Durrësin të fundit.

Në qarkun e qytetit bregdetar vetëm 52.9 për qind e popullsisë mbi 15 vjeç kërkon të punojë. Ky është treguesi më i ulët në rang kombëtar. Ndërsa në qarkun e Elbasanit interesi për të punuar vërehet të jetë me i lartë në krahasim me pjesën tjetër të vendit. Rreth 66 % e popullsisë mbi 15 vjeç në këtë qark kërkon të punojë, gati 7 pikë përqindje me i lartë se treguesi mesatar i pjesëmarrjes në forcat e punës në rang kombëtar.

Edhe qarqet e Fierit, të Vlorës, Beratit dhe Shkodrës shfaqen të gatshëm për të punuar  krahasuar me pjesën tjetër të vendit. Ndërsa dembelizmit të durrësakëve i bashkohen edhe banorët e Tiranës, Kukësit e  Lezhës.

Të dhënat e publikuara nga INSTAT tregojnë gjithashtu se në  tremujorin e fundit  të vitit të kaluar, shkalla zyrtare e papunësisë në Shqipëri ishte 13,4 %. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2016, shkalla e papunësisë si për meshkujt dhe për femrat ka rënë me 0,8 pikë përqindje. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono