Instalohen 5 bova ankoruese në Karaburun-Sazan

13:50 | 21/07/201913:500

Ka nisur vendosja e bovave ankoruese në parkun detar Karaburun-Sazan për t’u ardhur në ndihmë anijeve e jahteve që vizitojnë këtë zonë të bregdetit shqiptar. Në këtë proces ishte i pranishëm edhe Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i cili nënvizoi se zhvillimi i industrisë së detit është strategjia më e re e ministrisë që ai drejton.

Këto janë bova ankoruese që vendosen për herë të parë  përgjatë pikave më te frekuentuara te parkut detar Karaburun-Sazan. Do të shërbejnë për ankorimin e mjeteve detare që ofrojnë ture në zonë, por edhe të mjeteve të tjera private dhe jahteve me turistë që mbërrijnë në vendin tonë.

 “Po vendosen 5 bova për këtë sezon turistik veror, pika ku mund të ankorohen mjetet që vijnë për të vizutuar parkun kombëtar të karaburunit, por që do të jetë edhe një shembull i parë sesi mund të krijohen lehtësira të tilla gjatë gjithë zonës bregdetare, pasi e kemi shumë të neviojshme që në strategjinë tonë për të zhvilluar industrinë e detit, të krijohet edhe insfrastruktura e nevojshme për sistemimin dhe rehabilitimin e pikave, ku mund të parkohen mjetet lundruese dhe të shfrytëzohet deti”.

Kjo nismë vjen në një fazë të parë, eksperimentale. Vitin e ardhshëm do të vendosen bova gjatë gjithë bregdetit. Së bashku me agjencinë e zonave të mbrojtura, ministri Blendi Klosi në shoqërinë e të rinjve të projektit smile Albania vizituan të gjithë Gadishullin e Karaburunit, i shndërruar në një destinacion të frekuentuar turistik jo vetëm për vizitorët vendas por edhe për të huajt. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono