Inspektoriati i Lartë, KED rihap garën për vendet vakante

14:23 | 10/09/201914:230

Në mungesë të kandidatëve është shtyrë zgjedhja e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Këshilli i emërimeve në drejtësi ka rihapur garën duke i kërkuar të interesuarve të paraqiten deri në datën 20 Shtator.

Gjykojnë, por nuk ka kush ti gjykojë ata që vendosin drejtësi. Duhej të ishte ngritur që në vitin 2017 Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë, institucioni që do të duhet të hetojë gjyqtarët dhe prokurorët e dyshuar për shkelje administrative. Mosplotësimi i numrit minimal të kandidatëve ka detyruar Këshillin e Emërimeve në Drejtësi të rihapë garën për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë parashikon që Inspektori i Lartë i Drejtësisë zgjidhet me 3/5 e deputetëve, mes 5 kandidatëve të përzgjedhur dhe listuar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Deri më sot ky Këshill ka lejuar kandidimin e 4 juristëve dy prej të cilëve nuk dihet ende nëse plotësojnë kriteret që përcakton ligji.

Kandidati Artur Malaj, gjyqtari i Apelit Administrativ, po përballet në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit me Komisionerin Publik, i cili kërkon shkarkimin e tij nga detyra, pas konfirmimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Artur Metani, aktualisht Avokat i Përgjithshëm i Shtetit, është në kushtet e ndalimit ligjor, për shkak se, brenda 10 viteve të fundit, ka qenë pjesë e stafit politik të një prej institucioneve kushtetuese kryesore atij të Presidencës.

Të vetmit që janë lejuar të kandidojnë për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë janë Eris Hysi dhe Marsida Xhaferllari. Aplikantët e rinj për pozicionin vakant duhet të paraqesin interesin për kandidim, së bashku me dokumentacionin shoqërues pranë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, deri në datën 20 Shtator 2019./ABC News Albania/

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono