Inkriminimi, në tetor akuzat e para ndaj Trump

22:26 | 27/09/201922:260

Demokratët në Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të lëvizin me shpejtësi në hetimet që mund të çojnë në inkriminimin e presidentit Donald Trump. Procesi, sipas mediave amerikane, mund të përfshijë edhe sekretarin e Drejtësisë, Uilliam Berr dhe atë të Shtetit, Majk Pompeo.

Hetimi për një inkriminim të mundshëm të presidentit Donald Trump në lidhje me skandalin ukrainas është përshpejtuar. Sipas disa ligjvënësve demokratë, akuzat e para ndaj kreut të shtetit mund të jenë gati brenda muajit tetor. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nensi Pelozi ka deklaruar se demokratët do të lëvizin me shpejtësi në këtë drejtim, por jo në mënyrë të pakujdesshme. Sikurse shkruajnë mediat amerikane, hetimi rrezikon të zgjerohet dhe të ketë efekte anësore mbi figura me peshë të politikës amerikane, si prokurori i përgjithshëm Uilliam Berr dhe sekretari i Shtetit Majk Pompeo, dy njerëz të besuar të presidentit. I pari sepse nuk kishte abstenuar në një dosje ku shfaqej edhe emri i tij, ndërsa i dyti për përfshirjen e të paktën dy diplomatëve amerikanë në përpjekjet e Rudi Xhulianit, avokati personal i Trump, për të bindur Ukrainën që të hetonte Xho Bajden. Sipas “Uashington Post”, vetë Xhuliani është takuar me pesë prokurorë dhe ish-prokurorë ukrainas që nga fillimi i vitit për të marrë informacione mbi Hanter Bajden, i biri i ish-zëvendës presidentit, që punonte si administrator në një kompani energjitike ukrainase. Duke reaguar, Xho Bajden ka hedhur poshtë akuzat ndaj djalit të tij, duke thënë se askush në familjen e tij nuk ka bërë ndonjë gjë të gabuar. /ABC news 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono