Infatino: Racizmi në Itali? Shumë serioz, të rritet dënimi!

09:53 | 23/09/201909:530

Presidenti i FIFA, Gianni Infatino, i ka kërkuar Federatës Italiane të Futbollit që të mos qëndrojë duarkryq për racizmin në shkallët e stadiumit, por të marrë masa, të dënojë racistët, madje dhe të rrisë masën e dënimit. Në fjalën e tij, Infatino tha:

“Racizmi luftohet me edukim, dënim dhe diskutim”, tha presidenti i FIFA-s, i cili ishte i ftuar në një emision në televizionin italian Rai. “Ju nuk mund të keni racizëm në shoqëri ose në futboll. Në Itali, situata nuk është përmirësuar dhe kjo është serioze.

“Duhet t’i identifikoni ata që janë përgjegjës dhe t’i hedhin jashtë stadiumeve. Ju duhet, ashtu si në Angli, të rrisni masën e dënimit. Nuk mund të keni frikë të dënoni racistët, ne duhet t’i luftojmë ata derisa të ndalen”, përfundoi Infatino./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono