Incidenti në Kuvend, reagojnë Spiropali dhe Balla

13:00 | 14/02/201913:000

Pas seancës ka ardhur reagimi i dyfishtë i mazhorancës ndaj gjestit të nënkryetarit të PD. Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin Spiropali e konsideroi gjest turpërues për vendin, në prani të kryeparlamentarit maqedonas, ndërsa kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, tha se do kërkohet shkarkimi i Edi Palokës si nënkryetar i Kuvendit.

Spiropali: “Fjalimi i kryetarit të opozitës nuk ishte për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, por fjalimi i tij ku nuk la gjë pa thënë për shqiptarët, jo për qeverinë. Opozita protestën e të shtunës do ta kthejë atë bojë në zjarr për të djegur Shqipërinë dhe në besojmë që sa herë Shqipëria i ka punët mirë, sa herë rajoni dhe faktori shqiptar forcohet, opozita gjen një mënyrë për të turpëruar Shqipërinë në sytë e botës”.

Balla: “Grupi parlamentar i PS nuk mund të tolerojë më që në pozicion e nënkryetarit të Kuvendit për pozicionin që i takon opozitës të lejojë të vazhdojë të jetë zoti Paloka. Në seancën e ardhshme ne do të depozitojmë kërkesën për shkarkimin e zotit Paloka nga posti i nënkryetarit të Kuvendit.

Nuk i takonte Shqipërisë dhe shqiptarëve ky turp që i shkaktuan imazhit të Shqipërisë po të kemi parasysh rolin shumë të rëndësishëm që ka Shqipëria në rajon dhe marrëdhënien e veçantë me Maqedoninë”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono