Incidenti me himnin, Macron mesazh ndjese Ramës

14:43 | 08/09/201914:430

Incidenti i ndodhur me himnin në nisje të ndeshjes Shqipëri-Francë e vlefshme për grupin H kualifikues të Euro 2020 ka sjellë edhe reagimin e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron.

Përmes një mesazhi të përcjellë ndaj kryeministrit Edi Rama, Macron ka kërkuar ndjesë për atë që ai e ka quajtur gabim të patolerueshëm të Federates Franceze të Futbollit mbi ngatërrimin e himnit shqiptar!

Në mesazhin e tij, Presidenti francez ka vlerësuar reagimin e lojtarëve shqiptarë dhe ka thënë se e konsideronte sidoqoftë të nevojshme, shprehjen e një ndjese të sinqertë.

Kryeministri Rama e ka çmuar gjestin e Presidentit të Francës, duke e falenderuar atë për mesazhin e tij të ndjesës,  duke mos anashkaluar gabimin e papranueshëm të Federatës Franceze të Futbollit që ishte edhe organizatorja e takimit mes kombëtares së Francës dhe asaj shqiptare mbrëmjen e të shtunës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono