Inaugurohet terminali më i madh në botë

14:32 | 25/09/201914:320

Është inauguruar në Pekin terminali më i madh në botë. Parashikohet që aeroporti ndërkombëtar i Daxing në vitin 2021 të presë 45 milionë pasagjerë. Për ndërtimin e aeroportit janë dashur 4  vjet punë dhe më shumë se 10 miliardë euro.

Presidenti kinez, XI Jinping, inauguroi aeroportin e Daxing, në kryeqytetin kinez, i cili ka kushtuar 10.2 miliardë euro dhe u realizua pas më shumë se katër vitesh punë mbi një projekt të arkitektit Zaha Hadid, që u nda nga jeta në vitin 2016.

Terminali i ri është menduar për të lehtësuar presionin në aeroportin kryesor të kryeqytetit, aeroporti ndërkombëtar i Pekinit, aeroporti i dytë në botë në vitin 2018 për sa i përket trafikut ajror, pas atij  të Atalantës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aeroporti i Daxing, i cili ndodhet 46 kilometra në jug të qendrës së Pekinit, sipas të dhënave të fundit do të jetë në gjendje të presë 45 milionë pasagjerë në vit duke filluar nga viti 2021, dhe 72 milionë pasagjerë në vitin 2025, duke mundësuar 630 mijë fluturime.

Objektivi afatgjatë është realizimi i trafikut ajror me më shumë se 100 milion pasagjerë në vit. Aeroporti i ri është zyrtarisht në funksion duke nisur nga e mërkura, pak ditë para festimeve për 70 vjetorin e themelimit të Republikës Popullore kineze, pasi ditët e fundit dhe testet e fundit ishin të suksesshme./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono