Ikën nga Shqipëria, familja gjen strehë në Francë

09:48 | 23/04/201909:480

Arjani dhe familja e tij u larguan nga Shqipëria për të jetuar në Francë. Familja shqiptare shkoi në Francë në fillim të Janarit të vitit 2015. Ajo u vendos në Meslay-du-Maine (Mayenne) dhe luftonin çdo ditë për një jetë më të mirë.
Arjan, 30 vjeç dhe bashkëshortja e tij, Hirushe, 26 vjeç, janë romë shqiptarë. Ata lanë vendin e tyre, bashkë me fëmijën e tyre të parë Xhensila, e cila tani është 6 vjeç. “Të jetosh në Shqipëri kur je rome është shumë e vështirë. Ka shumë racizëm”, janë shprehur çifti i bashkëshortëve. Ata janë bërë prindër të dy fëmijëve të tjerë Hadjar dhe Amélia.  Dy të vegjlit e familjes kanë lindur në Francë. Tani shpresa e vetme për ta është që të integrohen dhe të jetojnë atje. Ata nuk dëshirojnë që të kthehen më në vendin e tyre./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono