I “tradhtoi” era në rrugë, shqiptarët pranojnë fajin

21:57 | 27/03/2019

Dy të rinj shqiptarë kanë pranuar para gjykatës se janë marrë me prodhim kanabisi në Britani. Daniel Muhaj, 29 vjeç dhe Eglant Selenica, 35 vjeç u gjetën nga autoritetet të hënë në një fabrikë droge në Suffolk.

Vlera e kanabisit që ruanin dy shqiptarët shkonte deri në 1 milion Paund. Megjithatë gjykata në Ipswich dëgjoi se dy kopshtarët kishin një rol gati të vogël në lidhje me rrjetin kriminal që i zotëronte ato sasi droge.

Avokati mbrojtës i dy shqiptarëve, Jeremy Kendall tha para gjykatës se ata ishin viktima “në fund të zinxhirit” të rrjetit kriminal. Sipas tij, ata luajtën një rol të vogël në të gjithë atë aktivitet të jashtëligjshëm.

Dy shqiptarët gjendeshin në Suffolk prej më pak se një muaji. Selenica ka një grua dhe një fëmijë 8-vjeçar në Shqipëri. Për të shkuar në Britani, ai kishte udhëtuar nga Rumania. I riu shpresonte se do të gjente punë në ndërtim, përpara se t’i ofrohej një pagë 1.500 Paund për të ruajtur bimët e kanabisit.

Ndërkohë mësohet se Muhaj kishte hyrë në Britaninë e Madhe nga Franca i fshehur në një kamion. Sipas avokatit, ai nuk kishte opsion tjetër veçse të pranonte punën që të paguante borxhin prej 8000 Paundësh që kishte marrë për të hyrë në Britani.

Por si u kapën shqiptarët?

Ata u arrestuan të hënën dhe ajo që i bëri të viheshin në pranga ishte era e kanabisit që kundërmonte në rrugë. Pronari i shtëpisë ku banonit shqiptarët, por edhe banorë të lagjes lajmëruan autoritetet.

Banesa ishte marrë me qira në Nëntor. Kur policia ushtroi kontroll në ndërtesë gjetën qindra rrënjë kanabisi, ndriçim të sofistikuar dhe pajisje ventilimi.

Muhaj dhe Selenica u vunë menjëherë në pranga dhe priten të dënohen nga Gjykata e Kurorës në Ipswich në një datë që pritet të vendoset. BBC shkruan se për shqiptarët mund të jepet një dënim që mund të shkojë deri në 3 vjet e 6 muaj burg./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono