I sulmuar nga të katër anët, Joe Biden u përgjigjet rivalëve
Former Vice President Joe Biden speaks at the Chuck Hagel Forum in Global Leadership, on the campus of the University of Nebraska-Omaha, in Omaha, Neb., Thursday, Feb. 28, 2019. (AP Photo/Nati Harnik)

18:15 | 01/08/201918:150

Ish-zëvendës presidenti amerikan Joe Biden, që kryeson garën e nominimeve demokrate për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, është sulmuar nga të gjithë kandidatët e tjerë në debatin televiziv të radhës. Por ndryshe nga më parë, këtë herë Biden ka qenë në gjendje t’u kthejë përgjigje rivalëve.

Ish-zëvendës presidenti amerikan Joe Biden është ndodhur nën sulme të shumëfishta nga kandidatët e tjerë për zgjedhjet presidenciale në debatin televiziv të radhës.

Në skenën e ngritur në Detroit, Biden ka replikuar fillimisht me senatoren Kamala Herris në lidhje me sistemin shëndetësor dhe situatën në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara.

I kritikuar shpesh herë se në debatet e mëparshme është paraqitur i papërgatitur, këtë herë Biden ka qenë në gjendje t’u përgjigjet akuzave të rivalëve, ndonëse në mënyrë të moderuar.

Kur doli në skenë përballë Harris, ish-numri dy i Shtëpisë së Bardhë i tha asaj: “Avash me mua, vajzë”. Sa i takon reformës në shëndetësi, Biden tha se zgjerimi i reformës së ndërmarrë nga presidenti Barack Obama është mënyra më e mirë për të zgjidhur me shpejtësi problemet në sistemin shëndetësor.

Nga ana e saj, senatorja Harris u përgjigj duke thënë se plani i saj “Mjekësi për të gjithë” do t’u lejojë njerëzve të regjistrohen, ndërsa shtoi se plani i Biden lë jashtë skemës 10 milionë amerikanë.

Por ish-zëvendës presidenti reagoi duke thënë se, politika e zonjës Harris do të kishte një kosto të lartë dhe do të ngrinte taksat për klasën e mesme. Një tjetër debat Biden pati me kandidatin Julian Kastro në lidhje me politikat mbi emigracionin, konkretisht në lidhje me dekriminalizimin e kalimit ilegal të kufirit.

Biden kritikoi zotin Kastro se ka heshtur lidhur me çështjen në kohën kur ajo arriti kulmin dhe shtoi se dekriminalizimi do të ishte i padrejtë për njerëzit në mbarë botën, të cilët duan gjithashtu të vijnë në Shtetet e Bashkuara, por u duhet të presin në radhë.

Replikat e radhës ishin me kandidatin Kori Buker, këtë herë për reformën në drejtësi. Buker deklaroi se çdo projektligj në drejtësi mban firmën e Biden që prej viteve ‘70 dhe tani ai nuk mund të dalë me një plan të ri për të mbuluar të tjerët.

Nga ana e tij, Biden kritikoi punën e zotit Buker kur ishte kryetar i Bashkisë së Njuarkut dhe për çështje të lidhura me korrupsionin në polici. Kjo ishte pjesa e dytë e dy netëve debat mes demokratëve që synojnë të fitojnë nominimin presidencial, që do të shpallet korrikun e ardhshëm në konventën e partisë. Ndërkohë, zgjedhjet presidenciale do të mbahen në nëntor të 2020-s./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono