I jepet lamtumira kritikut të artit Gezim Qendro

15:26 | 28/02/2018

Familjarë, artistë, studentë dhe pedagogë të Universitetit të Arteve i dhanë lamtumirën kritrikut të arteve dhe ish-drejtorit të Galerisë Kombëtare të Arteve Gezim Qendro.

Në Bibliotekën e Galerisë Kombëtare, ambjent i krijuar prej tij, u mbajtën homazhet për ish-drejtorin e këtij institucioni Gëzim Qendro. Kritiku i njohur i artit humbi luftën me sëmundjen e pashërueshme në moshën 60 vjeçare. Ministrja e kulturës Mirela Kumbaro e cilësoi si humbje të madhe të një profesionisti idealist dhe miku me të cilin ka bashkëpunuar prej 20 vitesh

Studiuesja Eleni Laperi  tha se Gëzim Qendro do të mbahet mend gjatë edhe si njëri prej ish-drejtuesve më të sukseshëm të Galerisë Kombëtare të Artit.

Miku dhe bashkëpunëtori i tij italiani Stefano Romano kujton momentin, kur për herë të parë sëbashku krijuan skenën e parë të artit bashkëkohor TICA.

Valentina Koca e cilëson një ditë të trishte dhe humbje të dyfishte si profesionist dhe njeri.

Përveç kontritubit artistik, Gëzim Qëndro, njihet edhe si autor i përkthimeve të shumta mbi historinë dhe teorinë e artit. 60 vjeçari Qendro ka lënë pas një krijimtari të pasur me monografi, mes të cilave mund të veçohen “Kinostudio – Shqipëria e vjetër”, “Surrealizmi socialist”, “Heronjtë janë të uritur”, “Fuqia e Imazheve” apo edhe “Arkeologjia e Mëngjesit”.

Me duartrokitje, mes lotësh është përcjellë për në banesën e fundit Gëzim Qendro. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono