I jepet lamtumira kompozitorit  të njohur Kozma Lara

16:35 | 19/01/2019

Në Universitetin e Arteve janë mbajtur homazhet në nder të kompozitorit të njohur Kozma Lara, i cili u nda nga jeta në moshën 89 vjeçare. Miq, artistë dhe studentë shprehin vlerësime për profesorin dhe kompozitorin, i cili lëvroi thuajse çdo gjini të muzikës.

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare kompozitori Kozma Lara. Familjarë, miq, artistë i kanë dhënë lamtumirën  kompozitorit të njohur  Kozma Lara, i cili u nda nga jeta në moshën 89 vjeçare. Homazhet në nder të kompozitorit të shquar u mbajtën në Universitetin e Arteve, pasi është edhe ndër themeluesit e shkollës kombëtare të muzikës.

Kozma Lara la pas një trashëgimi të çmuar krijuese. Ai ka lëvruar thuajse çdo gjini muzikore.

Studentët e tij çmojnë vlerat profesionale dhe njerëzore.

Kozma Lara për herë të fundit luajti në piano në një intervistë për ABC News, vetëm një muaj më parë në Akademine e Shkencave, ku u mbajt një aktivitet nderi për krijmtarinë e tij “Një jetë me muzikën”. Kozma Lara (1930-2019), i fundit nga të mëdhenjtë themelues të muzikës shqiptare.

Kozma Lara u lind në Durrës, më 10 Korrik 1930. Veprat e tij të para, filluan të dëgjoheshin në vitet ’60-të. Në 1965, u duartrokit sinfonia, një vit më vonë, kompozoi muzikën e baletit “Fatosi Partizan”, që u vu në skenë nga koreografi Panajot Kanaçi.

Në vitin 1958 studion në Konservatorin P. Iliç. Çajkovski në Moskë (ish BRSS), në degën e Kompozicionit, student i Profesorit Sergey Artem’yevich Balasanian.

Gjatë viteve ka kontribuar në Asamblin e Ushtrisë Popullore, në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë si Koncert Maestër dhe në Shkollën e Mesme të Muzikës Mujo Ulqinaku-Durrës. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono